تبلیغات

    •خرید کود کرم ارگانیک,
    پرورش کود ارگانیک,
    کود ارگانیک ورمی کمپوست کرم و بستر,
    اولین کرم ارگانیک دور چشم بابونه کرپورسانو در ایران,

ـ1ـ3ـ بیولومینسانس[1]

بعضی گونه‌های کرم خاکی قادر به انجام بیولومینسانس[2] هستند؛ مثل برخی گونه‌های آیزنیا، دیپلوکاردیا[3] و همچنین گونه لومبریکوس مائوریتی[4]. این پدیده زمانی رخ می‌دهد که لوسیفرین و لوسیفراز متصل شده به سلول‌های کلراگوژن[5]، به طور ناگهانی از روزنه‌های پشتی سطح بدن کرم خارج شوند. تعداد فوتون‌های منتشر شده از لومبریکوس مائوریتی بین 1014×90/8ـ1013×41/4 فوتون است، که میزان متوسط آن را 1014×29/3 فوتون در نظر می‌گیرند. محققان مختلف علت‌های متفاوتی برای بروز بیولومینسانس در کرم خاکی عنوان کرده‌اند؛ برخی بر این عقیده‌اند که این امر یک مکانیسم دفاعی بر علیه شکارگرهایی است که شبها به دنبال کرم خاکی هستند و برخی دیگر این پدیده را عاملی جهت برقراری ارتباطات اجتماعی با دیگر اعضای همان گونه و یا شاید به عنوان مرحله‌ای جهت جذب جنس مخالف می‌دانند.

1ـ1ـ4ـ ساختمان داخلی

بدن کرم خاکی از دو لوله داخل هم تشکیل شده که لوله خارجی دیواره بدن و لوله داخلی حفره گوارشی است. فضای میان این دو لوله حفره عمومی بدن را تشکیل داده است که دارای پرده‌ای بنام سپتا[6] می‌باشد که از جنس بافت پیوندی است و به محفظه‌هایی بخش می‌گردد و میان این حلقه‌های 1 و 2 سپتا وجود ندارد و درون حفره عمومی مایعی بنام صفاقی یا سلومیک وجود دارد که در آن سلول‌های آمیبوسیست شناورند. مایع صفاقی برنگ سفید شیری است که گاهی بدلیل فراوانی سلول‌های حاوی مواد چربی، برنگ زرد در می‌آید نظیر گونه دندروبینا[7] که سلول‌های محتوی قطرات روغن دارد. در گونه ایزینیا فتیدا این مایع بوی سیر می‌دهد. غلظت این مایع در گونه‌های مختلف کرم خاکی متفاوت است و بستگی به رطوبت و شرایط منطقه‌ای داردکه کرم‌ها در آن زندگی می‌کنند در کرم خاکی شرایط آب و هوایی خشک این مایع غلیظ‌تر از آنهایی است که در شرایط مرطوب زندگی می‌کنند. (شکل 2).

دستگاه گوارش کرم خاکی شامل بخش‌های دهان (بدون دندان ولی دارای ماهیچه‌های دهانی خیلی قوی)، حلق، مری (دارای غدد کلسی فروز[8] می‌باشد که ترشح کربنات کلیسم را به عهده دارد)، چینه‌دان[9] (محفظه ذخیره مواد غذائی با دیواره نازک)، سنگدان (محفظه‌ای ماهیچه‌ای که دیواره آن ضخیم است، محل خرد کردن و مخلوط کردن)، روده و مخرج است. محل دفع و یا ترشح مایعات زائد بدن از مجاری نفریدی است که منافذ آن در سطوح جانبی هر حلقه وجود دارد یکی در طرف راست و دیگری در طرف چپ. این مواد زائد، شامل موکوئیدهای ازت‌دار، اوره و آمونیاک است که به صورت محلول ترشح می‌شوند و اگر شرایط زیستی کرم خاکی نسبتاً خشک باشد، دفع مواد زائد بیشتر به صورت اوره است.

+ نوشته شده توسط Vermi در سه شنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۷:۴۷ قبل از ظهر، ۴۹ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha