تبلیغات

    سرمایه گذاری در پرورش کرم خاکی,
    اموزش پرورش کرم خاکی در اصفهان,
    شرکت پرورش کرم خاکی در اقدسیه,
    شماره تلفن پرورش طیور و کرم خاکی در تهران,
    پرورش کرم ورمی کمپوست,همترین گونه کرم مورد استفاده برای تولید ورمی کمپوست گونه Eisenia foetida  می­باشد که به دلیل سرعت رشد و تکثیر بالا و توانایی کافی برای مصرف انواع مواد آلی، مورد توجه فراوان قرار گرفته است. در حال حاضر از ورمی کمپوست بیشتر در سبزیکاری­ها، خزانه و نهالستانها به عنوان یک کود گلدانی برای پرورش گیاهان زینتی استفاده می­شود. در کشور هند و همچنین ایران، این ماده به عنوان بستر پرورش قارچ خوراکی نیز توصیه شده است.

عبور آرام، مداوم و مکرر مواد آلی از مسیر دستگاه گوارش کرم خاکی همراه با عمل خرد کردن، سایش، به هم خوردگی و اختلاط که در بخشهای مختلف این مسیر انجام می­شود و نیز آغشته شدن این مواد به انواع ترشحات سامانه گوارشی مانند ذرات کربنات کلسیم، مواد مخاطی، متابولیتهای مختلف حاصل از میکرو ارگانیسمهای دستگاه گوارش و بالاخره ایجاد شرایط مناسب برای سنتز اسیدهای هومیک، در مجموع مخلوطی را تولید می­کند که خصوصیاتی کاملا" متفاوت با مواد فروبرده شده پیدا کرده است. فرآورده­ای که ورمی کمپوست خوانده می­شود و از لحاظ کیفی، ماده آلی با pH تنظیم شده، سرشار از مواد هومیک، عناصر غذایی به شکل قابل جذب برای گیاه، دارای انواع ویتامین­ها، هورمونهای رشد گیاه و آنزیمهای مختلف است. از لحاظ ظاهری به صورت دانه­ای شکل با رنگ تیره بدون بوی نامطبوع و دارای قابلیت عرضه تجاری است.

تجدید چرخه مواد آلی به عنوان عاملی کلیدی برای ارتقا سطح حاصلخیزی خاکها و حفظ بهداشت محیط زیست محسوب می­شود و کرمهای خاکی می­توانند در این تجدید چرخه نقش اساسی داشته باشند. استفاده از این جانوران مفید برای تبدیل انواع مواد زاید طبیعی مثل بازمانده­های گیاهی، فضولات حیوانی، مواد زاید کارخانه­های صنایع غذایی، زباله­های شهری و لجن فاضلابها به کمپوست نتایج رضایت بخشی داشته و تولید تجاری ورمی کمپوست در کشورهای مختلف از جمله آمریکا، کانادا، هند و ژاپن گزارش شده است. درضمن تولید ورمی کمپوست، کرمهای خاکی به مقدار زیادی  تکثیر شده که پس از جداکردن کود، از این کرمها به عنوان یک ماده غذایی سرشار از پروتئین، اسیدهای چرب غیر اشباع و املاح مفید مانند ید در صنایع مرغداری، پرورش ماهی و یا مخلوط در جیره غذایی دام استفاده می­شود. ارزش غذایی کرمهای خاکی منوط به سالم بودن مواد بستر پرورش آنهاست. در صورتی که تکثیر آنها بر روی مواد آلوده به سموم و یا فلزات سنگین مانند لجن فاضلاب انجام شده باشد به دلیل تراکم این مواد در بافتهای بدن این موجود، استفاده از آن مقدور نخواهد بود.

+ نوشته شده توسط Vermi در جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۷:۵۷ قبل از ظهر، ۴۹ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha