تبلیغات

    طرح توجیهی پرورش پرورش کرم خاکی,
    هزینه پرورش پرورش کرم خاکی,
    پرورش کرم,
    درامد پرورش کرم,

۱ـ2ـ فیزیولوژی کرم خاکی

1ـ2ـ1ـ اندام تولید مثلی

کرم خاکی جانوری است دو جنسی یعنی هم به تنهایی نر است و هم ماده و اندام‌های تناسلی همه در ناحیه شکم قرار گرفته‌اند. دستگاه تولید مثل نر تشکیل شده از: 1ـ دو جفت بیضه که بسیار کوچکند، 2ـ یک قیف مژکدار که در عقب بیضه‌ها قرار گرفته است. 3ـ کانال دفران که سرانجام به 4ـ کانال افران ارتباط می‌یابد و خود به روزنه تناسلی نر که برای هر گونه خاص بر روی یک بند مشخص قرار گرفته مربوط می‌گردد. بیضه‌ها و قیف‌های مژکدار اسپرم در داخل 6ـ کیسه منی قرار دارند که سه جفت‌اند و ساختمان کیسه مانندی دارا هستند کیسه‌های منی اطراف مری را احاطه کرده‌اند.

معمولاً اسپرماتوژون قبل از اینکه به مرحله بلوغ کامل برسد از بیضه‌ها جدا شده سایر مراحل خود را در داخل کیسه‌های منی طی می‌نماید و بدین ترتیب اسپرماتوژون بالغ در هنگام جفت‌گیری از قیف‌های مژکدار و مجاری عبور نموده، وارد بدن کرم دیگر می‌گردد.

اندام‌های تناسلی ماده عبارتند از: 1 ـ یک جفت تخمدان که به طور قدامی قرار می‌گیرد و تخمی که در آنها بوجود می‌آید بداخل حفره عمومی بدن ریخته می‌شود و از آنجا توسط 2 ـ قیف‌های اویداکت جمع‌آوری می‌گردد و سرانجام وارد روزنه اویداکت می‌گردد. اسپرماتوزون که در هنگام جفت‌گیری وارد بدن ماده گردیده در درون کیسه‌های دریافت کننده منی جمع‌آوری و ذخیره می‌شود و تخم را که در داخل پیله قرار دارد کشنیده می‌کند. (شکل 3)

 

 

 1ـ2ـ2ـ جفت‌گیری

روش‌های جفت‌گیری برای همه گونه‌ها یکسان نیست، کرم‌های خاکی در اکثر ماه‌های سال می‌توانند تولید مثل کنند و مخصوصاً در ماه‌هایی که رطوبت هوا زیادتر است، افزایش می‌یابد لقاح از نوع تقاطعی بوده و معمولاً 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد در هنگام جفت‌گیری دو کرم از سطح شکمی بدن هایشان بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند و طوری به یکدیگر می‌چسبند که سر هر یک مقابل دم دیگری و در جهت مخالف هم قرار می‌گیرد و جهت اینکه دو کرم محکم تر یکدیگر را در برگیرند سیتای هر کرم در ناحیه اتصال و پوشیده شده به داخل بدن کرم دیگر فرو می‌رود دو کرم بوسیله ترشحات غده‌ای محکم به همدیگر می‌چسبند.

در این هنگام ذرات موکوس زیادی ترشح شده به طوری که هر کرم به وسیله آن پوشیده شده تا هیچ اکسیژنی به اسپرم‌ها برخورد نکند چون اکسیژن برای اسپرم‌ها مضر است. نحوه قرار گرفتن کرم‌ها به گونه‌ای است که منافذ اسپرماتیکا در مقابل قسمتی از کمربند تناسلی کرم دیگر که راه ورود اسپرم است قرار می‌گیرد وبه وسیله یک مجرای چسبناک بین قطعه نهم و حاشیه خلفی کمربند تناسلی، دو مجرای چسبناک به هم می‌چسبند در هر کرم یک جفت شیار سمینال که از بند XV تا کمربند تناسلی امتداد می‌یابد تشکیل می‌گردد و از این شیارها اسپرماتوژن از بدن یک کرم عبور کرده، وارد کیسه دریافت کننده منی کرم دیگر می‌گردد.

سپس دو کرم از یکدیگر جدا می‌شوند بعد از جفت‌گیری هر کمربند تناسلی ترشحاتی مخاطی از جنس کیتین تولید می‌کند که پیله یا کوکون نام دارد و به صورت پوششی روی سطح بیرونی بدن دیده می‌شود

+ نوشته شده توسط Vermi در سه شنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۷:۴۷ قبل از ظهر، ۴۱ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha