تبلیغات

    مراکز فروش کرم خاکی,
    مراکز خرید و فروش کرم خاکی در مشهد,
    مراکز خرید کرم خاکی,
    مراکز پرورش کرم خاکی در یزد,
    مراکز تولید کرم خاکی در کرج,
    مراکز پرورش کرم خاکی در ایران,

با بررسی محیط‌های کشت مختلف بستر پرورشی کرم‌های خاکی، امکان و نحوه استفاده از محیط‌های کشت متداول و یا غیرمتداول که از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می‌باشند و نهایتاً بهترین محیط کشت برای رشد و نمو کرم‌های خاکی انتخاب گردد. از نظر اقتصادی کشت و پرورش کرم خاکی وقتی مقرون به صرفه است که بتوان از مواد زائدی که هیچگونه هزینه‌ای در بر نداشته باشند، استفاده کرد، مانند زباله رستوران‌ها یا آشپرخانه‌ها، مواد آلی گیاهی شهرداری‌ها، قسمت دور ریختنی سبزیجات یا زباله‌های اماکن عمومی (پارک‌ها)، مواد زائد کارخانه‌های مواد غذائی مانند کارخانه‌های کمپوت‌سازی یا روغن‌کشی و ...

ب ـ با توجه به خصوصیات مواد اولیه مورد نیاز جهت تغذیه کرم‌های خاکی به ویژه مواد آلی از جمله ضایعات گیاهی، و کود دامی، انتخاب زمین پرورش در مجاورت مزارع کشاورزی و دامداری بسیار مهم می‌باشد. وجود منابع تغذیه در مجاورت محل پرورش می‌تواند علاوه بر کاهش هزینه حمل و نقل باعث جلوگیری از اتلاف وقت نیز گردد.

ج ـ انتخاب و تعیین بهترین نوع کرم خاکی بومی ایران برای پرورش‌ که‌ از نظر سرعت‌ رشد و میزان تکثیر، در فآلیت‌های اقتصادی مفید و مقرون‌ به‌ صرفه‌ باشد.

از دیگر عوامل موثر در کاهش هزینه‌ها انتخاب گونه مناسب پرورشی می‌باشد، زیرا مدت زمان مورد نیاز برای به بلوغ رسیدن کرم‌ها، تعداد پیله‌های تولید شده در هر دورة تولید مثلی، تعداد کرم‌های خاکی خارج شده از پیله‌های گذاشته شده و مدت زمان انکوباسیون پیله‌ها از زمان تولید تا خارج شدن نوزادان کرم خاکی از نکات مهم می‌باشند. همانطور که قبلاً نیز گفته شد گونة مناسب برای آب و هوای ایران گونه Eissenia fetida است.

5ـ5ـ مشخصات محصول‌های کارگاه

این واحد تولیدی دو محصول عمده تولید خواهد کرد، یکی از این محصولات تولید کرم خاکی می‌باشد. براساس آنالیزها و تجزیه‌هـای شیمیایی که بر روی کرم‌هـای خاکی پرورشی صورت پذیرفته، معلوم گردیده است کرم‌هـای خاکی حاوی 65ـ60 درصد پروتئین خام و دارا بودن اسید آمینه‌هـای ضروری از قبیل آنالین، لیزین، سستئین و ... ویتامین‌هـای مختلف از جمله ویتامین‌هـای گروه B، عناصر معدنی مانند، آهن، منگنز، کلسیم و مواد غیر قابل هضم بسیار کم می‌باشد.

 دومین محصول تولیدی کود بیولوژیک یا بیوهوموس می‌باشد که این کود دارای عناصر غذایی بسیار غنی به ویژه ازت بوده و تدریجاً آنها را در اختیار گیاه قرار می‌دهد (این نکته از نظر حاصلخیزی خاک بسیار پراهمیت است). بیوهوموس چندین برابر وزن خود، آب را در خود ذخیره می‌کند و یا تغییر دانه‌بندی و قدرت نگهداری مواد غذایی مورد نیاز گیاهان درخواص فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی خاک تأثیر به سزایی دارد. یک نواختی دانه‌بندی بیوهوموس و بی‌بو بودن آن از نکات برجسته این کود تولیدی می‌باشد.

هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha