تبلیغات

    • کرم ارگانیک,
    کرم ارگانیک زیتون,
    تولید کرم ارگانیک,
    کشت کرم ارگانیک,

ز نظر پیشینه تاریخی، کرم‌های خاکی در حدود 600 میلیون سال پیش به وجود آمده و از آن زمان تا حال شاهد تکامل گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری بوده‌اند. شکل ظاهری این موجودات در طی این مدت تغییر چندانی پیدا نکرده و هم اکنون نیز بین گونه‌های مختلف آنها از این نظر تفاوت قابل توجهی به چشم نمی‌خورد.

 

این موجودات ارزشمند، به مدت چندین میلیون سال اراضی موجود در سطح کره زمین را در کمال آرامش و سکوت، زیر و رو کرده و بدین صورت نقش مهمی در جریان چرخه عناصر ایفا نموده‌اند و در نهایت شرایط مساعدی جهت رشد بهتر گیاهان به وجود آورده‌اند.

بدن آنها حلقه حلقه و استوانه‌ای شکل است. فرو رفتگی‌های سطح کرم خاکی تا حفره عمومی بدن ادامه دارد. تعداد حلقه‌ها برحسب گونه متغیر است. با افزایش سن، تعداد حلقه‌ها بیشتر می‌شود.

هر حلقه از بدن کرم دارای یک سری ماهیچه حلقوی است که با باز و بسته شدن، توان جابجایی را به کرم می‌دهد. البته به این کار ماهیچه حلقوی، ماهیچه‌های طولی هم کمک می‌کنند.

کرم خاکی جانوریست با بدن استوانه‌ای که انتهای آن باریکتر می‌شود سطح شکمی نسبتاً مسطح و کم رنگ‌تر است در صورتی‌ که سطح پشتی تیره‌تر بوده، این جانور فاقد یک سر مشخص و تعداد قطعات بدن در گونه‌های مختلف متفاوت است هر قطعه از یک بند و هر دو بند به وسیله شیار عرضی از یکدیگر مجزا می‌گردند.

دهان در بند اول (I) قرار می‌گیرد و دارای ساختمان گوشتی بوده و فاقد هر گونه زائده سفت و محکم است دهان در کرم‌های خاکی چهار شکل متفاوت بوده که هر یک دارای نام ویژه‌ای می‌باشد مخرج نیز در انتهای بدن واقع گردیده است. (شکل 1)

نفریدیوپور[1] یا روزنه دفعی که در سطح طرفی ـ شکمی در دو طرف بدن واقع شده و در تمام بندها به استثناء بندهای III-I وجود دارد این منافذ در انتهای غدد مترشحه آهکی می‌باشند.

[1] .

+ نوشته شده توسط Vermi در سه شنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۷:۴۵ قبل از ظهر، ۴۲ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha